> O Centru  > Povijest
O Slavi Raškaj
SLAVA RAŠKAJ
(Ozalj, 1877. - Stenjevec, 1906.)

slikarica Slava RaškajSlava Raškaj jedno je od najznačajnijih imena našeg slikarstva na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Značajna je po originalnosti odabiranja motiva, a naročito po originalnosti svog slikarskog duha i po upotrebi dvije rijetke tehnike u slikarstvu tog perioda: akvarela i pastela.

Rođena je 2. siječnja 1877. godine u Ozlju kao drugo dijete Olge i Slavoljuba Raškaj. Od rođenja je bila gluha pa su je roditelji poslali u školu za gluhe u Beč, gdje je završila osnovnu i srednju školu. Vratila se u Ozalj 1892. godine. Tadašnji učitelj u Ozlju Ivan Muha i njegova supruga primijetili su da Slava ima poseban dar za slikanje i crtanje. Kada je Ivan Muha postao ravnatelj škole za gluhonijeme u Zagrebu, pokazao je crteže Slave Raškaj slikaru Vlahi Bukovcu, koji je zamolio Belu Csikosa da poučava Slavu slikarstvu. Bela Csikos nekoliko je godina poučavao Slavu Raškaj najprije crtanju, zatim akvareliranju, pa pastelnom i uljnom slikarstvu.

Za vrijeme studiranja slikarstva Slava je našla smještaj u Zavodu za gluhonijeme (tako se tada zvala naša škola u Ilici 83) gdje je boravila kod Ivana Muhe i njegove žene Lenke. Tu su nastali njeni prvi radovi, ponajviše mrtve prirode. Za vrijeme praznika odlazila je u Ozalj i tamo neumorno akvarelirala krajobraze i mrtve prirode.
Godine 1899. naslikala je svoj "Autoportret". Iste godine izložila je svoje radove na prvoj izložbi Društva umjetnosti u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu. Sudjelovala je 1900. godine na izložbi u Petrogradu s akvarelom "Iz zagrebačkog botaničkog vrta".

Umrla je 29. ožujka 1906. u 29. godini života.

Upisi u Srednju školu
Hrvatska za djecu

« Travanj 2015 »

Srednje škole
14.04.2015. 15:59
Odobravanje plana strukture upisa učenika u I. razred srednja škole u školskoj godini 2015./2016.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta započelo je s radom na planu upisa učenika u I. razred srednja škole u školskoj godini 2015./2016.Ministarstvo će sukladno propisima na koje smo skrenuli pažnju školama i osnivačima, ukoliko ustanovi nedosljednost u planu upisa, vratiti prijedlog plana upisa na doradu školi.U tom slučaju škola će biti obaviještena elektroničkom poštom na adrese upisnog povjerenstva ili telefonskim putem, redak uz odgovarajući prijedlog bit će obojan crvenom bojom, a pod "Obrazloženje" Ministarstvo će navesti razlog potrebe za izmjenom plana upisa.Nakon što škola izmijeni svoj prijedlog, redak će se ponovno obojati žuto i izmjenu mora odobriti osnivač, na što ga škola može podsjetiti elektroničkom poštom preko poveznice Slanje elektroničke pošte osnivaču.Škola i osnivač imat će na raspolaganju 24 sata kako bi učinili potrebne izmjene strukture i ponovili postupak odobravanja osnivača.Treba naglasiti da će svi programi ostati obojani plavo sve do objave konačne strukture upisa.Svi ovi postupci detaljnije su opisani u izmijenjenim uputama koje se mogu pronaći ovdje.

25.02.2015. 08:50
Planiranje strukture upisa u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016.
Dana 11. veljače 2015. godine svim je srednjim školama te njihovim osnivačima dostavljen dopis pomoćnice ministra Sabine Glasovac o planiranju strukture upisa u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016. Dopisom ste obaviješteni da će se i ove godine struktura upisa i njezino odobravanje obavljati putem sustava NISpuSŠ. Škole će prijedloge struktura unositi na poveznici www.upisi.hr/srs, dok će osnivači svoja odobrenja ili izmjene iste unositi na poveznici www.upisi.hr/zuo.Ovim vas putem obavještavamo da će unos plana upisa srednjim školama biti omogućen od 25. veljače 2015. godine u 14.00 sati.Još jednom vas podsjećamo da je prijedlog plana upisa potrebno unijeti te osnivači odobriti do 10. ožujka 2015. godine.Također, u sustavu NISpuSŠ moći ćete vidjeti izvješća o broju učenika koji završavaju 8. razred na razini županije, broju učenika koji su tekuće školske godine upisani u I. razred srednje škole te broju učenika završnih razreda u tekućoj školskoj godini po programima.S obzirom na specifičnost osnivačkih prava školskih ustanova kojima je osnivač jedinica lokalne samouprave ili privatna pravna odnosno fizička osoba, te školske ustanove nakon usuglašavanja sa svojim osnivačem suglasnost ovjerenu i potpisanu od strane osnivača, dostavljaju skeniranu na adresu elektroničke pošte upisi-srednje@mzos.hr najkasnije do 10. ožujka 2015. g.Korisničke upute o postupku unosa strukture srednje škole mogu pronaći ovdje, a za osnivače ovdje.

Centar za odgoj i obrazovanje "Slava Raškaj" Zagreb / Ulica Vladimira Nazora 47, HR-10000 Zagreb / www.centar-sraskaj-zg.skole.hr / ured@centar-sraskaj-zg.skole.hr