> Projekti  > Striponauti
Striponauti

Projekt „Striponauti“ podržava pristup stripu djeci i mladima s razvojnim teškoćama poticanjem razvoja njihove vizualno-narativne pismenosti i osiguravanjem dostupnosti stripa toj ciljanoj skupini.

Cilj Projekta ostvarit će se obogaćivanjem knjižničnih fondova Centra za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb, Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava i Srednje škole - Centra za odgoj i obrazovanje kvalitetnim stripovskim naslovima.

Provedbom radionica izrade stripa i objavljivanjem prilagođenog priručnika za izradu stripa podržat će se razvoj vizualno-narativne pismenosti korisnika Projekta. Pored toga, u trima partnerskim ustanovama provodit će se aktivnosti Kluba ljubitelja stripa „Striponauti“ i druženja s predstavnicima lokalne strip-scene s ciljem poticanja interesa za strip kao narativni medij, ali i za stripovsku kulturu općenito.

Osim izravnog pozitivnog obrazovnog i rehabilitacijskog utjecaja na ciljanu skupinu jedan od ciljeva Projekta je i podizanje svijesti u javnosti o vrijednosti stripa kao samostalne umjetničke forme.

Projekt se provodi u školskoj godini 2023./2024. uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Nositelj projekta je Umjetnička organizacija Stripaonica, a partner u promotivnim aktivnostima Udruga Crtani romani šou.

Službena Facebook stranica Projekta „Striponauti“ dostupna je na poveznici: https://www.facebook.com/striponauti

Projekt "Striponauti": strip-radionica

Autor: Administrator , 16. 4. 2024. 14:00

16.4.2024. Striponauti su počeli crtati stripove. U ovoj avanturi vodi ih vrsni stripaš Tihomir Tikulin Tico.

Druženje s Krešimirom Biukom

Autor: Andrija Mijačika, 16. 2. 2024. 15:47

15.2.2023. Striponauti su se družili s velikim zaljubljenikom u strip, crtačem i scenaristom Krešimirom Biukom. Doznali su da svaki slobodan trenutak koristi za crtanje i da mu je svakodnevica najveća inspiracija. Svoje stripove za djecu i odrasle voli začiniti dobrom dozom humora. Na par primjera pokazao je kako iz teksta scenarija nastaju kadrovi stripa. Iako se na stripove navukao uz Zagora trenutno je zagrijan za krimiće, a striponautima je toplo preporučio avanture zeca-samuraja Usagija. Na kraju se dvoje najhrabrijih striponauta okušalo u crtačkom duetu s našim gostom. Tako nastale šaljive uratke ponijeli su sa sobom, kao uspomenu na ovo lijepo druženje.

Predstavljanje projekta Striponauti

Autor: Andrija Mijačika, 25. 1. 2024. 15:39

24.1.2024. Sudjelovali smo u predstavljanju projekta Striponauti srednjoškolskim knjižničarima Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Zaključak izlaganja je bio da je stripovima mjesto u svakoj školskoj knjižnici.

Druženje s Nikolom Čižmešijom

Autor: Andrija Mijačika, 29. 11. 2023. 11:22

28.11.2023. Naši striponauti družili su se s Nikolom Čižmešijom, uspješnim strip-crtačem koji crta za veliku izdavačku kuću DC. Nikola nam je ispričao kako se zaljubio u stripove i dobio posao za DC. Pokazao nam je kako crta stripove, od dizajna likova i skica tabli do dovršenih kadrova i naslovnica. Otkrio nam je koji mu je najdraži super-heroj i zašto voli mange. Striponauti su imali jako puno pitanja pa je druženje potrajalo duplo duže nego što smo planirali.

Upoznavanje sa stripom i Striponautima

Autor: Andrija Mijačika, 13. 10. 2023. 13:39

U tjednu 9.-13.10.2023. održali smo uvodne prezentacije za naše učenike kako bismo ih upoznali s čarolijom stripova i potaknuli na sudjelovanje u projektu Striponauti.

Stigli su nam stripovi

Autor: Andrija Mijačika, 9. 10. 2023. 12:53

Stigli su nam novi stripovi!

Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb / Ulica Vladimira Nazora 47, HR-10000 Zagreb / www.centar-sraskaj-zg.skole.hr / ured@centar-sraskaj-zg.skole.hr